FA-128 48.0000MD50Y-AJ0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
IQD Frequency Products
48 MHz ±30ppm Crystal 8pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
FA-128 48.0000MD50Y-AJ0
DigiKey Part Number
114-FA-12848.0000MD50Y-AJ0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-128 48.0000MD50Y-AJ0
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
48 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)