FC1610BN 32.768K-70NN70KC7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 1,587
Datasheet
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 100
Datasheet
32.768 kHz ±20ppm Crystal 7pF 70 kOhms 2-SMD, No Lead
FC1610BN 32.768K-70NN70KC7
DigiKey Part Number
114-FC1610BN32.768K-70NN70KC7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC1610BN 32.768K-70NN70KC7
Description
CRYSTAL 32.768KHZ 7PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70 kOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)
Load Capacitance
7pF