FC1610BN 32.768K-90NN70KCB
DigiKey Part Number
114-FC1610BN32.768K-90NN70KCB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC1610BN 32.768K-90NN70KCB
Description
CRYSTAL 32.768KHZ 9PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±20ppm Crystal 9pF 70 kOhms 2-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70 kOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Strip
Supplier Device Package
2-SMD (1.6x1)
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)
Load Capacitance
9pF