MRR522-5.08-V
DigiKey Part Number
5245-MRR522-5.08-V-ND
Manufacturer
euro-block
Manufacturer Product Number
MRR522-5.08-V
Description
TERM BLK 2POS TOP ENTRY 5.08MM P
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Category
Wire Gauge
14-30 AWG
Manufacturer
euro-block
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
2
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Mating Orientation
Vertical with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
24 A
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage
250 V