APM-031-18MA2
DigiKey Part Number
2985-APM-031-18MA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APM-031-18MA2
Description
TE MINIATURE. 8X8X2.2MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 4.0W @ 25°C 1.8 A 90°C
Category
Delta Tmax @ Th
67°C @ 25°C
Manufacturer
European Thermodynamics Ltd
Height
2.40mm
Series
Number of Stages
1
Packaging
Box
Current - Max
1.8 A
Part Status
Active
Voltage - Max
3.5 V
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
90°C
Size / Dimension
Square - 8.80mm L x 8.80mm W
Features
Lead Wires
Qmax @ Th
4.0W @ 25°C