2506031027H0 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Max Echo
In Stock: 2,976
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 15
Datasheet
1 kOhms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 50mA 1.5Ohm
How to Identify an Unknown Ferrite Rod
Measuring Balun Performance
2506031027H0
DigiKey Part Number
1934-2506031027H0TR-ND - Tape & Reel (TR)
1934-2506031027H0CT-ND - Cut Tape (CT)
1934-2506031027H0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2506031027H0
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 2LN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
50mA
Manufacturer
Fair-Rite Products Corp.
DC Resistance (DCR) (Max)
1.5Ohm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Filter Type
Signal Line
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)