HP100-72P
DigiKey Part Number
1997-1011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HP100-72P
Description
FAN CORD 72" SPT1 NEMA 1-15P
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Power Cord Fan Terminal Receptacle 180°, Straight 72.0" (1.83m) NEMA 1-15 Plug
Category
Length
72.0" (1.83m)
Manufacturer
Gardtec Incorporated
Number of Conductors
2
Packaging
Bulk
Cord Type
SPT-1
Part Status
Active
Approval Agency Marking
cURus
Style
Female Receptacle to Male Plug
Voltage Rating
300 V
1st Connector
Fan Terminal Receptacle 180°, Straight
Operating Temperature
105°C