BC020-02-A-0200-0300-L-G
DigiKey Part Number
2073-BC020-02-A-0200-0300-L-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC020-02-A-0200-0300-L-G
Description
2POS 1.0MM PITCH PIN HEADER, SIL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.039" (1.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BC020-02-A-0200-0300-L-G Models
Category
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.236" (6.00mm)
Series
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Packaging
Box
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC/DC
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
Flash
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.079" (2.00mm)