FFC2A33-23-T-R
DigiKey Part Number
2073-FFC2A33-23-T-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2A33-23-T-R
Description
CONN FFC VERT 23POS 0.5MM SMD
Detailed Description
23 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
FFC2A33-23-T-R Models
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
23
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.177" (4.50mm)