FFC2B28-34-G
DigiKey Part Number
2073-FFC2B28-34-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC2B28-34-GCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-FFC2B28-34-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2B28-34-G
Description
34W,0.5MM FFC CON,R/A,DUAL CONT,
Detailed Description
34 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Tapered
Contact Material
Copper Alloy
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Thermoplastic
Actuator Material
Thermoplastic
Voltage Rating
30V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
34
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.039" (1.00mm)