FFC2B35-32-T
DigiKey Part Number
2073-FFC2B35-32-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2B35-32-T
Description
CONN FFC BOTTOM 32POS 0.5MM R/A
Detailed Description
32 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FFC2B35-32-T Models
Contact Finish
Tin
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
32
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.079" (2.00mm)