FFC2B35-33-G
DigiKey Part Number
2073-FFC2B35-33-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2B35-33-G
Description
CONN FFC BOTTOM 33POS 0.5MM R/A
Detailed Description
33 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FFC2B35-33-G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Contact Finish
Gold
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
33
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)