FFC3A20-12-G
DigiKey Part Number
2073-FFC3A20-12-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC3A20-12-GCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-FFC3A20-12-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC3A20-12-G
Description
CONN FFC FPC VERT 12POS 1MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFC3A20-12-G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable End Type
Tapered
Manufacturer
GCT
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Part Status
Active
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Pick and Place Cap, Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
125V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
12
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Natural
Height Above Board
0.217" (5.50mm)