BZT52B12
DigiKey Part Number
4786-BZT52B12TR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-BZT52B12CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-BZT52B12DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B12
Description
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Power - Max
500 mW