GSM3Z6V2BW is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 298
Datasheet
In Stock: 0
Zener Diode 6.2 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323F
GSM3Z6V2BW
DigiKey Part Number
4786-GSM3Z6V2BWTR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-GSM3Z6V2BWCT-ND - Cut Tape (CT)
4786-GSM3Z6V2BWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSM3Z6V2BW
Description
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323F
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2.7 µA @ 4 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-323F
Power - Max
200 mW