GSFA20106
DigiKey Part Number
4786-GSFA20106-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSFA20106
Description
MOSFET, N-CH, SINGLE, 106.00A, 2
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 106A (Tc) 340W (Tc) Through Hole TO-247
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
64 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4720 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
340W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.7mOhm @ 88A, 10V