G125-MV10605M2R
DigiKey Part Number
G125-MV10605M2R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MV10605M2R
Description
CONN HDR VERT 6POS
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MV10605M2R Models
Category
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.193" (4.90mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
450VAC/DC
Mounting Type
Mated Stacking Heights
7.15mm, 7.25mm