M20-9731045
DigiKey Part Number
952-1841-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-9731045
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
M20-9731045 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.276" (7.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.496" (12.60mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Mounting Type
Mated Stacking Heights
10.04mm, 10.64mm, 11.04mm, 16.54mm