BM29B-2DP/2-0.35V(53) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BM29B-2DP/2-0.35V(53) |
Description | CONN HDR 2POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BM29B-2DP/2-0.35V(53) Models |
Category | Pitch 0.014" (0.35mm) |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Number of Rows 2 |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Mated Stacking Heights 0.6mm |
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts | Height Above Board 0.016" (0.41mm) |