CX70M-24P1
CX70M-24P1
CX70M USB Type-C Connectors - Hirose | Digi-Key Daily
CX70M-24P1
DigiKey Part Number
H125292TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125292CT-ND - Cut Tape (CT)
H125292DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX70M-24P1
Description
CONN RCPT USB3.0 TYPEC 24POS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 1 (USB 3.1 Gen 1, Superspeed (USB 3.0)) Receptacle Connector 24 Position Board Edge, Cutout; Surface Mount; Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CX70M-24P1 Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Rated
20VAC