CX90B1B-24P
DigiKey Part Number
26-CX90B1B-24PTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-CX90B1B-24PCT-ND - Cut Tape (CT)
26-CX90B1B-24PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX90B1B-24P
Description
INTERFACE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
5A