DF1-3S-2.5C
DigiKey Part Number
H126006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1-3S-2.5C
Description
CONN SOCKET HSG 3POS 2.50MM
Customer Reference
Detailed Description
3 Rectangular Connectors - Housings Socket Brown 0.098" (2.50mm)
EDA/CAD Models
DF1-3S-2.5C Models
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Color
Brown
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Contact Type
Female Socket
Note
Contacts Sold Separately
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.098" (2.50mm)