DF1-3S-2.5R26(05)
DF1-3S-2.5R26(05)
DF1-3S-2.5R26(05)
DigiKey Part Number
H126008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1-3S-2.5R26(05)
Description
CONN SOCKET 3POS IDC 26AWG TIN
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Rectangular Socket Connector IDC Tin 26 AWG
EDA/CAD Models
DF1-3S-2.5R26(05) Models
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Bag
Wire Type
Discrete
Part Status
Obsolete
Wire Gauge
26 AWG
Connector Type
Socket
Features
Feed Through
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Tin
Number of Positions
3
Color
Brown
Pitch
0.098" (2.50mm)