DF11-26DS-2DSA(06)
DF11-26DS-2DSA(06)
Hirose SignalBee Wire-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
DF11-26DS-2DSA(06)
DigiKey Part Number
H10193-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF11-26DS-2DSA(06)
Description
CONN RCPT 26POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
26 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
DF11-26DS-2DSA(06) Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Mfr
Insulation Color
Black
Series
Insulation Height
0.244" (6.20mm)
Packaging
Tray
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
7.8mm, 8.45mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250V
Pitch - Mating
Applications
General Purpose
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)