DF13-40DS-1.25DSA(55)
DigiKey Part Number
H10168-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13-40DS-1.25DSA(55)
Description
CONN RCPT 40POS 0.049 GOLD PCB
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
DF13-40DS-1.25DSA(55) Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Mfr
Insulation Color
Beige
Series
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Packaging
Tube
Contact Length - Post
0.079" (2.00mm)
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
6.8mm
Number of Positions
Features
Pick and Place
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Pitch - Mating
Voltage Rating
150VAC
Number of Rows
2
Applications
General Purpose, Telecommunications
Row Spacing - Mating
0.049" (1.25mm)