DF13B-4P-1.25V(21)
DigiKey Part Number
26-DF13B-4P-1.25V(21)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF13B-4P-1.25V(21)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF13B-4P-1.25V(21)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13B-4P-1.25V(21)
Description
CONN HEADER SMD 4POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 4 position 0.049" (1.25mm)
Category
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
150V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
5.8mm