DF1BZ-8P-2.5DSA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | H10988-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF1BZ-8P-2.5DSA |
Description | CONN HEADER VERT 8POS 2.5MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 8 position 0.098" (2.50mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF1BZ-8P-2.5DSA Models |
Category | Contact Length - Post 0.142" (3.60mm) |
Mfr | Overall Contact Length 0.417" (10.60mm) |
Series | Insulation Height 0.374" (9.50mm) |
Packaging Bag | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Tin |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm) |
Number of Rows 1 | Features Keying Slot |
Number of Positions Loaded All | Operating Temperature -35°C ~ 85°C |
Style | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Insulation Color White |
Mounting Type | Voltage Rating 250V |
Termination Solder | Mated Stacking Heights 14mm |
Fastening Type Push-Pull | Base Product Number |
Contact Length - Mating 0.177" (4.50mm) |