DF1EA-6EP-2.5C
DigiKey Part Number
H3728-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1EA-6EP-2.5C
Description
CONN PLUG HSG 6POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Rectangular Connectors - Housings Plug White 0.098" (2.50mm)
EDA/CAD Models
DF1EA-6EP-2.5C Models
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Holder
Part Status
Active
Color
White
Contact Type
Male Pin
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.098" (2.50mm)