DF1EG-8P-2.5DSA(35)
DigiKey Part Number
H125177-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1EG-8P-2.5DSA(35)
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.5MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.098" (2.50mm)
EDA/CAD Models
DF1EG-8P-2.5DSA(35) Models
Category
Contact Length - Mating
0.177" (4.50mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Insulation Height
0.642" (16.30mm)
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Mated Stacking Heights
14.3mm, 15.8mm, 19.8mm