Image for DF20EF-10DP-1V(65) is not available
DF20EF-10DP-1V(65)
DigiKey Part Number
26-DF20EF-10DP-1V(65)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF20EF-10DP-1V(65)
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.039" (1.00mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Rectangular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
2
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C