DF20F-10DP-1H(52) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF20F-10DP-1H(52) |
Description | CONN HEADER SMD R/A 10POS 1MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.039" (1.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF20F-10DP-1H(52) Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Insulation Height 0.217" (5.51mm) |
Series | Contact Shape Rectangular |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish - Mating Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm) |
Connector Type | Contact Finish - Post Gold |
Contact Type Male Pin | Contact Material Phosphor Bronze |
Pitch - Mating | Insulation Material Polyamide (PA), Nylon |
Number of Positions | Features Solder Retention |
Number of Rows 2 | Operating Temperature -35°C ~ 85°C |