DF22-2P-7.92DS(35) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 1,575
Connector Header Through Hole, Right Angle 2 position 0.312" (7.92mm)
DF22-2P-7.92DS(35)
DF22-2P-7.92DS(35)
DF22-2P-7.92DS(35)
DigiKey Part Number
H125155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF22-2P-7.92DS(35)
Description
CONN HEADER R/A 2POS 7.92MM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF22-2P-7.92DS(35) Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Mating
0.354" (9.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.146" (3.70mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.480" (12.20mm)
Part Status
Obsolete
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows
1
Features
Board Guide
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
25A
Mounting Type
Voltage Rating
1000V