DF22R-4P-7.92DS(53) | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 26-DF22R-4P-7.92DS(53)-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF22R-4P-7.92DS(53) |
Description | CONNECTOR |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 4 position 0.312" (7.92mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF22R-4P-7.92DS(53) Models |
Category | Contact Length - Post 0.146" (3.70mm) |
Mfr | Insulation Height 0.480" (12.20mm) |
Series | Contact Shape Square |
Packaging Bag | Contact Finish - Mating Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm) |
Connector Type | Contact Finish - Post Gold |
Contact Type Male Pin | Contact Material Copper Alloy |
Pitch - Mating | Insulation Material Polyamide (PA), Nylon |
Number of Positions | Features Board Guide |
Number of Rows 1 | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge |
Mounting Type | Voltage Rating 1000VAC/DC |
Termination Solder | Contact Finish Thickness - Post 8.00µin (0.203µm) |
Fastening Type Latch Holder | Base Product Number |
Contact Length - Mating 0.354" (9.00mm) |