DF33C-8DP-3.3DSA(24) | |
|---|---|
DigiKey Part Number | H122468-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF33C-8DP-3.3DSA(24) |
Description | CONN HEADER VERT 8POS 3.3MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 8 position 0.130" (3.30mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF33C-8DP-3.3DSA(24) Models |
Category | Fastening Type Locking Ramp |
Mfr | Contact Length - Post 0.118" (3.00mm) |
Series | Insulation Height 0.453" (11.50mm) |
Packaging Tray | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Tin |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm) |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Post Tin |
Pitch - Mating | Contact Material Brass |
Number of Positions | Insulation Material Polyamide (PA), Nylon |
Number of Rows 2 | Features Board Guide |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -35°C ~ 85°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Beige |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Voltage Rating 500V |
Mounting Type | Mated Stacking Heights 17.6mm |