DF40JC-100DS-0.4V(53)
DigiKey Part Number
H124700TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124700CT-ND - Cut Tape (CT)
H124700DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40JC-100DS-0.4V(53)
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Detailed Description
100 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40JC-100DS-0.4V(53) Models
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Mated Stacking Heights
2mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.057" (1.45mm)
Number of Positions
100
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)