DF40TC-40DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
26-DF40TC-40DP-0.4V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40TC-40DP-0.4V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40TC-40DP-0.4V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40TC-40DP-0.4V(51)
Description
CONN 0.4MM PLUG SMD 40POS
Detailed Description
40 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF40TC-40DP-0.4V(51) Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Number of Positions
40
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)