DF40TC-50DP-0.4V(58) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF40TC-50DP-0.4V(58) |
Description | CONN 0.4MM PLUG SMD 50POS |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 1.97µin (0.050µm) |
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts | Height Above Board 0.045" (1.14mm) |
Number of Positions 50 | Base Product Number |
Pitch 0.016" (0.40mm) |