DF50A-14S-1C
DigiKey Part Number
H12066-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF50A-14S-1C
Description
CONN SOCKET HSG 14POS 1.00MM
Detailed Description
14 Rectangular Connectors - Housings Socket Black 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
DF50A-14S-1C Models
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.039" (1.00mm)