DF52-10S-0.8H(21)
DF52-10S-0.8H(21)
DF52-10S-0.8H(21)
DigiKey Part Number
H125102TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125102CT-ND - Cut Tape (CT)
H125102DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF52-10S-0.8H(21)
Description
CONN SOCKET 10P 0.031 TIN SMD RA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Socket Connector 0.031" (0.80mm) Surface Mount, Right Angle Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF52-10S-0.8H(21) Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.069" (1.75mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Non-Gendered
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Cable/Wire
Features
Glow Wire Compliant, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1.5A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
100V