DF56-50P-0.3SD(51)
DigiKey Part Number
26-DF56-50P-0.3SD(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF56-50P-0.3SD(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF56-50P-0.3SD(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF56-50P-0.3SD(51)
Description
CONN PLUG 50POS SOLDER 42-46AWG
Detailed Description
50 Position Rectangular Plug Connector Solder Gold 42-46 AWG
EDA/CAD Models
DF56-50P-0.3SD(51) Models
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Fastening Type
Detent Lock
Series
Cable Termination
Solder
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Wire Type
Ribbon Cable
Part Status
Active
Wire Gauge
42-46 AWG
Connector Type
Plug
Contact Finish
Gold
Contact Type
Non-Gender Specific
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.10µm)
Number of Positions
50
Color
Black
Pitch
0.012" (0.30mm)