Image for DF57H-3P-1.2V(23) is not available
DF57H-3P-1.2V(23)
DigiKey Part Number
DF57H-3P-1.2V(23)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF57H-3P-1.2V(23)
Description
CONN HDR 3POS 1.2MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 3 position 0.047" (1.20mm)
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Swing Lock
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.055" (1.40mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Rectangular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C