DF60-3EP-10.16C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 63
Datasheet
3 Rectangular Connectors - Housings Plug 0.400" (10.16mm)
DF60-3EP-10.16C
DigiKey Part Number
H122153-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF60-3EP-10.16C
Description
CONN PLUG HSG 3POS 10.16MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DF60-3EP-10.16C Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Panel Mount
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Holder
Part Status
Active
Features
Mounting Flange
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Blade Pin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.400" (10.16mm)