DF60F-2P-10.16DSA(50)
DF60F-2P-10.16DSA(50)
DigiKey Part Number
26-DF60F-2P-10.16DSA(50)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF60F-2P-10.16DSA(50)
Description
HEADER, 2POS., 1 ROW, 10.16MM PI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.400" (10.16mm)
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Series
Insulation Height
0.910" (23.11mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C