DF61Y-2P-2.2V(23)
DigiKey Part Number
26-DF61Y-2P-2.2V(23)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF61Y-2P-2.2V(23)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF61Y-2P-2.2V(23)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF61Y-2P-2.2V(23)
Description
CONN HDR 2POS 2.2MM SMD STR
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 2 position 0.087" (2.20mm)
EDA/CAD Models
DF61Y-2P-2.2V(23) Models
Category
Fastening Type
Swing Lock
Mfr
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Blade
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C