DF61Y-2P-2.2V(75) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF61Y-2P-2.2V(75) |
Description | CONN HEADER, SMT, GOLD, 2POS 2.2 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 2 position 0.087" (2.20mm) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Solder |
Mfr | Fastening Type Swing Lock |
Series | Insulation Height 0.079" (2.00mm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Shape Rectangular |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Tin |
Connector Type | Contact Material Brass |
Contact Type Tab | Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Pitch - Mating | Features Solder Retention |
Number of Positions | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |