Image for DF62-13P-2.2DS(01) is not available
DF62-13P-2.2DS(01)
DigiKey Part Number
26-DF62-13P-2.2DS(01)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF62-13P-2.2DS(01)
Description
DF62-13P-2.2DS(01)
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 13 position 0.087" (2.20mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Contact Length - Post
0.102" (2.60mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.508" (12.90mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Rectangular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows
4
Operating Temperature
-35°C ~ 75°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A per Contact