DF81-30S-0.4H(52)
DF81-30S-0.4H(52)
DF81-30S-0.4H(52)
DigiKey Part Number
H122258TR-ND - Tape & Reel (TR)
H122258CT-ND - Cut Tape (CT)
H122258DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF81-30S-0.4H(52)
Description
CONN RCPT 30P 0.016 GOLD SMD R/A
Detailed Description
30 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
DF81-30S-0.4H(52) Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
3.90µin (0.099µm)
Series
Insulation Color
Black
Digi-Reel®
Insulation Height
0.035" (0.90mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Center Strip Contact
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Cable/Wire
Features
Grounding Tab, Shielded
Number of Positions
Current Rating (Amps)
0.3A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
100V