FH34SRJ-16S-0.5SH(50)
DigiKey Part Number
H125754TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125754CT-ND - Cut Tape (CT)
H125754DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH34SRJ-16S-0.5SH(50)
Description
CONN FFC FPC 16POS 0.5MM R/A
Detailed Description
16 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH34SRJ-16S-0.5SH(50) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Active
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Termination
Solder
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.039" (1.00mm)