FH48-68S-0.5SV
DigiKey Part Number
H124729TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124729CT-ND - Cut Tape (CT)
H124729DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH48-68S-0.5SV
Description
CONN FFC VERT 68POS 0.5MM SMD
Detailed Description
68 Position FFC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
FH48-68S-0.5SV Models
Category
Locking Feature
Detent Lock
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Cable End Type
Tabbed
Flat Flex Type
FFC
Features
Low Insertion Force (LIF)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
68
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.243" (6.18mm)