FH52K-80S-0.5SH(05)
DigiKey Part Number
26-FH52K-80S-0.5SH(05)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH52K-80S-0.5SH(05)CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH52K-80S-0.5SH(05)
Description
RECEPTACLE, 0.5MM PITCH, 45.1MM
Detailed Description
80 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH52K-80S-0.5SH(05) Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
80
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)